Projekt Sauna

Prawdopodobnie słyszałeś wiele historii na temat pozytywnych aspektów korzystania z sauny — zarówno tych dotyczących kondycji fizycznej, jak i zdrowia psychicznego. Które z nich są prawdziwe, a do których lepiej podejść z ostrożnością?

Jak gorąca temperatura wpływa na organizm?

Co daje sauna? Panująca w środku wysoka temperatura oddziałuje przede wszystkim na układ krwionośny naszego organizmu. Pod jej wpływem dochodzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych, zwiększa się też częstotliwość skurczów serca (podobnie jak w trakcie intensywnego treningu — chociaż w saunie raczej nie schudniemy). Pogłębia się nasz oddech, a jednocześnie dochodzi też do zwiększonej aktywności gruczołów łojowych, a przez to do pocenia się — z organizmu wydalana jest woda, ale też sód, toksyny czy minerały. Obserwuje się ponadto zmniejszoną wrażliwość receptorów nerwowych oraz obniżenie napięcia mięśniowego — możemy odczuwać to jako uczucie zrelaksowania, spokoju i odprężenia. Możemy je wzmocnić poprzez użycie pachnących olejków eterycznych — miły zapach (na przykład kwiatowy, cytrusowy czy leśny) dodatkowo uprzyjemni wizytę.

Sauna na przeziębienie i po treningu – prawda czy mit?

Mówi się, że saunowanie może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Do takich zapewnień należy jednak podchodzić z ostrożnością. Seans w gorącym powietrzu nie jest w stanie wyleczyć nas z chorób czy przeziębień — to zadanie odpowiednio dobranych lekarstw czy zabiegów. Co więcej, istnieje też szereg zdrowotnych przeciwwskazań do zażywania kąpieli w saunie, więc jeśli chcemy traktować je leczniczo, koniecznie upewnijmy się u lekarza, że jest to dobry pomysł.

Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że sauna po treningu to dobry sposób na regenerację. Wręcz przeciwnie – podczas uprawiania sportu, jak i w trakcie kąpieli w gorącym powietrzu nasz organizm wydziela wzmożone ilości potu. Jeśli przesadzimy, może dojść do osłabienia, a nawet do niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Saunowanie tuż po treningu to więc zły pomysł. Warto traktować je przede wszystkim jako formę relaksu i sposób na ogólną poprawę nastroju. Kilka chwil odprężenia i zniwelowanie stresu potrafi znacznie zmienić nasze samopoczucie na lepsze.