Projekt Sauna

Fińska, parowa, infrared, ta domowa i ogrodowa. Sauna jest specyficzną przestrzenią, kojarzoną głównie z daleką Finlandią i salonami SPA, ale możemy stworzyć ją również w warunkach domowych. Wielu z nas wciąż jednak nie wie, jak poprawnie z niej korzystać. Czy na seans potrzebny jest nam jakiś specjalny strój? Po co brać ze sobą ręcznik? O czym jeszcze pamiętać, zażywając gorącej kąpieli? Zapraszamy do lektury.

Zasady higieny i najlepszy czas na seans

Jak korzystać z sauny publicznej? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę inne osoby, które udają się na seans w tym samym czasie, co my. Wiele obiektów publicznych ma swoje własne regulaminy, których należy się trzymać, by wszyscy mogli odprężyć się w przyjemnych warunkach. Przed seansem należy wziąć prysznic i dobrze osuszyć skórę. Nie zabieramy ze sobą urządzeń elektronicznych, a środku staramy się zachować ciszę. Sauna domowa oczywiście nie wymaga zachowania rygorystycznych zasad higieny, ale mimo wszystko, korzystając z niej, również powinniśmy dbać o czystość – seans będzie po prostu przyjemniejszy.

Czy to w miejscach publicznych, czy w obiekcie domowym, z gorącej kąpieli nie korzysta się tuż po posiłku ani z pustym żołądkiem – to niebezpieczne dla zdrowia. Na seans można udać się około godziny po zjedzonym posiłku, najlepiej po południu lub wieczorem.

Ubrania i ręczniki

Pewnie słyszałeś, że w saunie powinno się być bez stroju. To prawda – brak okrycia w żadnym wypadku nie jest nietaktem. U niektórych konieczność dzielenia wspólnej przestrzeni, będąc nago, wywołuje jednak konsternację. Zupełnie niepotrzebnie – zresztą założenie stroju kąpielowego lub innego okrycia do takiego miejsca może powodować nieprzyjemne otarcia i odparzenia na ciele. W warunkach domowych również lepiej zrezygnować z ubrania.

Strój jest zbędny, ale za to koniecznie weź ze sobą ręcznik do sauny. Rozkłada się go na siedzisku po to, by ciało nie stykało się z ławą. Ma to związek ze wspomnianymi wcześniej kwestiami higienicznymi – łatwiej będzie nam zadbać o zachowanie czystości. Z ręcznika skorzystasz także po zakończeniu saunowania, kiedy okryjesz się nim w drodze do szatni lub pod prysznic.